Psikolojik destek, varsa, geçmişten gelen sorunların teşhis ve terapisinde gerçekten faydalıdır. Zaten bu durumda bir koç sana hiçbir yarar sağlayamaz.

Psikopatolojik durumlar dışında, kendi kaynak ve potansiyelinin farkına varmak, sana en uygun hedefleri belirlemek, bu hedeflere ulaşmak için bir eylem planı oluşturmak, kısaca geçmişi onarmak değil, geleceğini istediğin gibi inşa etmek istiyorsan, bir profesyonel koç, sana güveneceğin bir yol arkadaşlığı yapacaktır.

Hepsinin yeri ve önemi ayrıdır. Zamanı ve yeri geldiğinde elbette hepsinden yardım ve destek almalısın. Şirketteki performans değerlendirme sistemini iyileştirmek, yeni vergi ve sigorta mevzuatına uyum sağlamak ya da yaza daha fit girmek için bir danışman, iş ortamında başımız sıkıştığında anlık bir meselenin çözümü için ne yapılacağını sorabileceğimiz bir mentor, çok bunaldığımızda sığınacağımız ailemiz veya dertleşmek, gülüp eğlenmek için arkadaşlarımız zaten yaşamın olmazsa olmazlarıdır.

Sahip olduğun gerçek potansiyeli öğrenmeye ne dersin? Kullanacağın iç kaynaklarını bugüne kadar kiminle konuştun? Seni sen yapan, başarı ya da başarısızlığının, mutluluk ya da mutsuzluğunun en temel sebeplerinden olan, değerlerini ve inançlarını (özellikle olumsuz) bugüne kadar hiç merak ettin mi? Ya hedeflerin?

Kendi eksik kalmış hikayesini sana tamamlatacak birine mi ihtiyacın var?  Biri çıksa ve sana kendi hikayeni yazmanı teşvik etse… Bu kulağına nasıl geliyor?

Sana ne yapman gerektiğini söyleyecek biri mi gerçekten istediğin? Bugüne kadar zaten böyle olmadı mı? Bundan sonra ne değişecek? Maalesef akraba, arkadaş tavsiyeleri her zaman işe yarasaydı herkes hayallerine ulaşmış mutlu bireyler olurdu. Başkasından alınan fikir, adı üstünde başkasının fikridir. Onun yaşanmışlıklarından, yetkinliklerinden, güçlü ya da zayıf taraflarından imbiklenip gelir. Sana uyacağından gerçekten emin misin?

Koçun, danışanını tanıması önemli değil. Danışanının kendini tanıması esas mesele.

Bir koç pek çok farklı soru sorarak seni önce yoğun bir şekilde düşünmeye, daha sonra fark etmeni sağlayarak hedeflerini tespit etmeye ve bu hedeflere seni ulaştıracak bir eylem planını yapmaya teşvik eder. Hedeften saptığında ise seni uyarır.

Bilgisayar tek başına hiçbir işe yaramaz, yakıtın kendisi otomobil değildir. Bilgisayarı başka bir bilgisayarla, otomobili başka bir otomobille çalıştıramazsın. Bir bilgisayar ancak bir işletim sistemi ile anlam bulur. Yakıt ancak araçla birlikte değer kazanır. Çekiç ve bir mermer blok ayrı ayrı hiçbir şey ifade etmezken bir araya geldiklerinde ortaya başka bir şey çıkar. Mermer başka bir mermeri geliştiremez. Onu muhteşem bir sanat eserine çeviren şey, doğru noktalara, doğru kuvvette vurulan sabırlı çekiç darbeleridir.

Bir koçla koçluk alanın ilişkisi de tam olarak budur.

Her meslekte olduğu gibi koçluk dünyasında da maalesef olumsuz örnekler yaşanabiliyor. En iyisi riski yok etmek için; çalışacağın koça, eğitimini ICF (Uluslararası Koçluk Federasyonu) sertifikasyonu olan bir okuldan alıp almadığını, koçun kendisinin ICF’e akredite olup olmadığını sor.

Ayrıca, profesyonel koç sana ne yapman gerektiğini söylemeyeceği gibi seni astral seyahatlere, spiritüel yolculuklara da çıkarmayacaktır.

Çalışacağın koçun ICF ile ilgisi yoksa, sana ne yapman gerektiğini söylüyorsa, metafizik deneyimlere yelken açmaya kalkmışsa arkana bakmadan uzaklaş oradan.